Giriş

Giriş

 
13 Oca

Kişisel Gelişime İhtiyacı Olanları Nasıl Tanıyabiliriz?

Yazan 
(0 oy)

Bu sitede dolanıp, hele de bu yazıyı da okuduğuna göre sen zaten kendi kişisel gelişim yoluna çoktan girmişsin arkadaşım. Seni tebrik ederim. Umarım burada bulacağın bilgiler işine yararlar.

Seni bu yola sokan şey neydi bilemeyiz tabii ama önemli olan ne biliyor musun? Senin buna ihtiyaç duymuş olman. Çünkü, o kadar çok kişi buna ihtiyacı olmadığına, dahası kendinin kusursuz olduğuna, inanıyor ki!

İstersen bu yazıda işte bu “henüz farkında olmayanların” olaylar karşısında verdikleri tepkilere ve düşünce biçimlerine bir göz atalım ha, ne dersin?

Bakarsın bu yolla çok daha fazla kişinin kendine ayna tutmasına ve kişisel gelişim yolculuğuna çıkmasına da vesile olabiliriz?

O halde başlayalım mı?

Aşağıda, gelişime ihtiyacı olan insan profilinin, gündelik hayatta karşılaştığı şeylere karşı takındığı tutumlara ve verdiği tepkilere dair bir kaç örnek vermeye çalıştım. Umarım faydal olur.

GERİ BİLDİRİM ALMAZ, ALAMAZ!

Bu kişilere bir şekilde geri bildirim mi vermek istiyorsun? O zaman diyorum ki! Vay senin haline!

Sen kim oluyorsun ki onu eleştiriyorsun? Hem senin de bir sürü eksik yanın yok mu? Şimdi biz de oturup bunu mu konuşalım yani? ?

Bu kişilere göre sen ne dersen de, hatalı olan hep başkasıdır. Bu kişiler asla hatalı olduklarını düşünmezler. Sen konuyu anlatırken bir örnek vermeye kalksan, mesela anlatımında bir metafor kullansan, inan karşındaki o imayı bile anlamaz. Çünkü kendisine konduramaz.

BAŞKASININ BAŞARISINDAN RAHATSIZ OLUR

Kendisi bütün gün g..ünü büyütmekle meşgulse senin de öyle yapman gerekiyordur. Yoksa arkadaş rahatsız olur. Seni de işinden gücünden almak için elinden geleni yapabilir ama sen yine de işi bir şekilde bitirip ortaya başarılı bir şey çıkarırsan eğer yeni bir düşman daha ceptedir artık. Hayırlı olsun??

KENDİ FİKRİ YOKTUR

Söylentilere, dedikodulara ve otorite bildiği kişilerin sözlerine inanır. Bundan başka herkese karşı kulaklarını kapatır. Geneli kitaplardan, aydınlardan ve bilgili insanlardan nefret eder.

ONLARIN GURURU ASLA KIRILMAMALIDIR

Hepimizin gururu incinebilir bu normaldir ama “kişisel gelişmemişlerin” gururu çok daha fazla incinir! Bu yüzden de bir suçlunun arandığı ortamlarda kişisel gelişmemişin kendini ele vermemek için her türlü yola sapmaya çalışacağından emin olabiliriz. Bu durumlarda erdemli olmak ve suçu kabul etmek o kişilerden beklenecek en son şeyler arasındadır.

HATAYI KABUL ETMEZ, SIKIŞIRSA SALDIRIYA GEÇER

Hata yapmak, hayatın kaçınılmazlarından olsa da bu elbette kişisel gelişmemişlerden uzak bir kavramdır! Ne pahasına olursa olsun yapılan şey savunulur, eğer zorda kalınırsa da mutlaka saldırıya geçilir. Ne de olsa en iyi savunma hücumdur zaten! Öyle değil mi? ?

BARIŞÇIL DEĞİL SUÇLAYICIDIR

Nefretten beslenir, iyiliği ve doğruculuğu sevmez.

EMPATİ YOKSUNUDUR

Bir şey kendi başına gelmeden kafası asla dank etmez

ÇÖZÜM DEĞİL SORUN ODAKLIDIR

Genelde negatif bir kafa yapısına sahip olduğu için çözümü sevmez ve istemez. Sorunu konuşup büyütenlerle daha iyi anlaşır. İşin ucundan tutup da şu sorunu bi çözüvereyim demez. Yangına daha da körükle gider.

KIŞKIRTILMAYA MÜSAİTTİR

İtidalli olmaya ne hacet! O saldırmalı ve daima yok etmelidir. Duyguları ona ne diyorsa hemen kalkıp onu yapmalıdır. "Yok yanılırım", "belki sonra pişman olurum" falan asla demez. O önce yapmalı, sonra gerekirse pişman olmalıdır.

KİTAPLARI SEVMEZ, BİR KAÇ FİLM İZLEYEREK ARANIZDAKİ KÜLTÜREL FARKI KAPATABİLECEĞİNE İNANIR - KISAYOLCUDUR

Öyle uzun uzun anlatımları sevmez. Bir iki cümleyle mesele anlatılsın ister. Ona göre her şey net olmalıdır. İmalardan hele ki dolaylı anlatımlardan hiç hoşlanmaz. İhtimalli söylemler onu çileden çıkarır. Kendisi evrenin sırrını bir kaç cümleyle özetleyebilecek kadar eminken senden de bu kadar net olmanı bekler. Yok o bilinmez, yok bu bilinmezle uğraşmak istemez. "Kıssadan hisseye" neyse odur! Gerisi laf kalabalığıdır. Hatta senin cahilliğindir!

HAYATIN MERKEZİNDE HEP VE SADECE KENDİSİ VARDIR!

Kendi işi görülüyorsa geride kalanın canı cehennemedir.

İLETİŞİM ZEKASI DÜŞÜKTÜR

İletişim becerisi ve duygusal zekası düşüktür.

TEK BAŞINAYKEN FARKLI, TRİBÜN VARKEN FARKLI DAVRANIR

Bu listeyi uzattıkça uzatabiliriz ama gerek yok, sanırım anlamışsındır. Kişisel gelişmemişlikle cahillik arasında sıkı bir ilişki vardır. Ancak cahilliği sadece okumamışlıkla da tanımlayamayız. Bir iki okul bitirip, bir kaç kitap okuyup fikir sahibi olan çoğu insanı da kişisel gelişmemiş sınıfına dahil edebiliriz.

İşte çevrende bu tip adamlar yada madamlar varsa bunlardan ya uzak dur yada bir tesadüf eseri bu yazının onların karşısına çıkıp, bahsedilen konularda kendilerinden bahsedildiğini anlamaları için dua et derim.

Harun ÖKEK

Okunma 1367 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 13 Ocak 2018 20:36